Відділ Образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва

У перші дні функціонування Палацу дитячої та юнацької творчості були започатковані гуртки образотворчого мистецтва. В них працювали і працюють сьогодні керівники гуртків — професіонали, ентузіасти, які люблять мистецтво і готові передати свої вміння, досвід вихованцям.
У творчі об’єднання відділу приходять діти дошкільного та шкільного віку з бажанням пізнати оточуючий світ, отримати знання та професійну підготовку. Сьогодні неможливо виховати дитину, не давши їй знань про культуру та мистецтво рідного краю. Це і є основною метою керівників гуртків відділу образотворчого та декоративноприкладного мистецтва, які зберігають традиції, закладені в далекому 1935 році.
Своїми спогадами про роботу в Палаці ділиться керівник гуртка Н. Ігумецева-Тесленко, яка працює в закладі з 1987 року : «Я прийшла працювати тоді ще в Палац піонерів. У ті роки не було відділу образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва, а функціонувала маленька студія при художньому відділі. До студії входили гуртки образотворчого мистецтва, кераміки, килимового ткацтва. Я намагалась, щоб діти, навчаючись в гуртку, відчували себе як вдома. Неважливо, чи стануть вони великими художниками, чи ні, але в них має бути розвинене відчуття прекрасного, смак, сприйняття кольору, любов до витворів мистецтва. У процесі пізнання прекрасного гуртківці вчилися думати, аналізувати, творчо працювати, фантазувати і радіти навколишньому світу».
У 1990 році в Харківському художньому музеї була відкрита виставка дитячих робіт студії Палацу піонерів. Професійні художники захоплювалися майстерністю виконання дитячих робіт.Зараз ці діти вже дорослі, кожен з них обрав свій шлях, але те, що я намагалась вкласти в їхні серця, сподіваюсь, вони не забули.У гуртках образотворчого мистецтва панує настрій життєрадісного, яскравого сприйняття світу, що так притаманно дітям. Але при цьому зберігається Харківська школа традиційного живопису та малюнку, законодавцями якої є Харківська державна академія дизайну та мистецтв. Багато випускників гуртків образотворчого мистецтва стають студентами цього вищого навчального закладу.
Давню історію і традиції має гурток кераміки. Україну без гончарства, майоліки уявити неможливо. Харківщина багата природними копалинами. Передусім — глиною: червоною, жовтою, зеленою, білою. Тому на Харківщині завжди було широко розвинуто гончарство, особливо в Валках, Водолазі. Тут знаходились такі маленькі майстерні, які були відомі в Києві. Навіть російський промисловець Кузнецов відкрив у Будах фаянсовий завод. Діти бачили, як роблять горщики, миски, глечики їх батьки, діди на гончарних кругах, долучались до ремесла з малих літ.
Коли в 1935 році в Харкові відкрився наш Палац, а там були усілякі художні напрямки, то діти відразу потягнулись до нас, на гуртки з кераміки, вишивки, танцю, музики. Гурток кераміки був самим найпопулярнішим серед дітей. Тим більш, що були гончарний круг і піч, де можна було випалювати дитячі роботи. Зараз важко згадати імена тих перших вчителів, бо вони загинули на полях Вітчизняної війни, архів разом з Палацом згорів.
З 2000 року керівником гуртка став Г. Рус, який вніс свій свіжий струмінь у роботу гуртка, навчив дітей створювати стилізовані образі. За допомогою завідуючої відділом Т. Звенігородською гурток налагодив тісний зв’язок з гуртками і художніми школами області і став надавати їм методичну і практичну допомогу.
З 2007 року у відділі працює Н. Нікітюк, яка веде гурток “Художнє ткацтво”. Про свою роботу вона розповідає: «До Палацу я прийшла під час навчання в Косівському державному інституті прикладного та декоративного мистецтва на кафедрі ткацтва. Своїм гуртківцям я намагаласьсь передавати навички, отримані мною, навчати їх основним технікам ткацтва, знайомити з історією та традиціями рідного краю, прививатилюбов до народних ремесел, намагалась донести до їх свідомості всю красу народних звичаїв, традицій, обрядів. Вихованці мого гуртка брали участь і були переможцями міських, обласних та всеукраїнських виставок.»
Серед дітей користується популярністю гурток “Петриківський розпис”, керівником якого є Л. Колесник. На заняттях гуртка вивчаються народні традиції, історія розвитку розпису на Україні. З-під дитячих рук вилітають казкові птахи, розквітають чарівні квіти наповнені дитячою фантазією, мрією, виконані в техніці традиційного народного розпису, тому тут панує світ тепла, любові та сонячних очей.

Вихованка гуртків Палацу О. Гончаренко згадує:
«Одного разу ми з мамою проходили Палацу дитячої творчості в день відкритих дверей і на одному з столів побачили дерев’яні вироби незвичайної краси, розмальовані квітковими узорами. Це був гурток «Петриківський розпис» та його керівник. Так у 1992 році я прийшла в цей гурток (учениця видатного українського художника, майстра петриківського розпису Ф. Панко). Навчались ми в кімнаті, прикрашеній роботами петриківських майстрів. На заняттях нам розповідали про історію, розвиток петриківського розпису та про видатних майстрів: Т. Пате, М. Тимченко, Ф. Панко та інших. Лілія Миколаївна вчила нас, як створюються комбіновані квіти, як потім з цих квітів скласти композицію, як виконується малюнок на дереві і багато іншого. Мибрали участь у виставках, конкурсах...».
Кiлькiсть переглядiв: 156

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.

Новини

Календар

Попередня Квітень 2018 Наступна
ПВСЧПСН
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30